Установа «Дзяржаўны архіў Віцебскай вобласці»

Навукова-даведачны апарат

Колькасць вопісаў — 10 692

Паказальнікі ўнутрыфондавыя

№ пп № фонду Назва фонду Тэматычны Імянны Наяўнасць электроннага варыянту Заўвага

Дзяржкомплекс
 
1. 8 (1 кат.) Бялінская Марыя Сяргееўна – народная артыстка БССР, Дорскі Іосіф Львовіч – муж Бялінскай М. С., тэатральны дзеяч, драматург, заслужаны дзеяч мастацтваў БССР   3   Сямейны фонд

Да вопісаў № 1 – 3
2. 9–ОАФ (1 кат.) Органы партыйнага і дзяржаўнага кантролю Віцебскай губерні

 
1   1  
3. 14 (2 кат.) Зямельнае кіраванне выканаўчага камітэта Віцебскага губернскага Савета рабочых, сялянскіх і краснаармейскіх дэпутатаў (Віцебскае губземкіраванне), г. Віцебск Віцебскай губерні РСФСР (з 03.03.1924 – БССР)

 
1     Да вопісу № 1
4. 15 (1 кат.) Віцебскі губернскі савет народнай гаспадаркі (Віцебскі губсаўнаргас), г. Віцебск Віцебскай губерні Заходняй вобласці (з 13.09.1918 – Заходняй Камуны, з 01.01.1919 – БССР, з 02.02.1919 – РСФСР, з 03.03.1924 – БССР) 1     Да вопісу № 1
5. 16 (2 кат.) Шэлег Анатоль Рыгоравіч – народны артыст БССР

 
  1    
6. 41 (1 кат.)

 
Віцебскі губернскі Савет прафесійных саюзаў (Вітгубпрафсавет) Усерасійскага Цэнтральнага Савета прафесійных саюзаў, г. Віцебск Віцебскай губерні БССР (з 02.02.1919 – РСФСР, з 03.03.1924 – БССР)

 
1   1  
7. 56–ОАФ (1 кат.) Віцебскі губернскі Савет рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў і яго выканаўчы камітэт (Вітгубвыканкам) і яго структурныя падраздзяленні, г. Віцебск Віцебскай губерні РСФСР (з 03.03.1924 – БССР)

 
1   1  
8. 95 (2 кат.) Аддзел працы выканаўчага камітэта Віцебскага губернскага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў, г. Віцебск Віцебскай губерні РСФСР (з 03.03.1924 – БССР)

 
1   1  
9. 104–ОАФ (2 кат.) Віцебскі павятовы Савет рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў і яго выканаўчы камітэт і камісіі, г. Віцебск РСФСР

 
1   1  
10. 118–ОАФ (1 кат.) Віцебскі акруговы Савет рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў і яго выканаўчы камітэт (Віцебскі акрвыканкам) і яго структурныя падраздзяленні, г. Віцебск 1   1  
11. 123 (1 кат.) Фінансавы аддзел выканаўчага камітэта Віцебскага губернскага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў (з 10.1919 – Віцебскага губернскага ваенна-рэвалюцыйнага камітэта, з 12.1920 – выканаўчага камітэта Віцебскага губернскага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў) (Вітгубфінаддзел), г. Віцебск 1   1  
12. 145 (2 кат.) Гарадоцкі павятовы Савет рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў і яго выканаўчы камітэт (Гарадоксківыканкам), г. Гарадок Віцебскай губерні 1      
13. 164–ОАФ (3 кат.) Арцелі горада Віцебска і Віцебскай вобласці 1   1  
14. 253–ОАФ (3 кат.) Працоўныя калектывы г. Віцебска Віцебскай губерні БССР 1   1  
15. 330 (3 кат.) Газін Дзмітрый Рамановіч – краязнаўца   1   Да вопісу № 2
16. 375 (2 кат.) Клімчук Віктар Ігнатавіч – заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь, мастацкі кіраўнік Беларускага тэатра “Лялька”   1   Да вопісу № 1
17. 391 (2 кат.) Зейлерт Валянцін Карлавіч – музеязнаўца, педагог, выдатнік народнай адукацыі СССР і БССР   1   Да вопісу № 2
18. 406 (1 кат.) Падліпскі Аркадзь Міхайлавіч – краязнаўца, член Саюза журналістаў Беларусі   2   Да вопісах № 1 і 2
19. 449 (1 кат.) Фінансавы аддзел выканаўчага камітэта Віцебскага акруговага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў (Вітакрфа), г. Віцебск 1   1  
20. 459 (2 кат.) Серыкаў Іван Арцёмавіч – заслужаны дзеяч культуры Беларусі, балетмайстар   1    
21. 498 (2 кат.) Дарафееў Анатоль Максімавіч – кандыдат біялагічных навук, міністр прыродных рэсурсаў і аховы навакольнага асяроддзя Рэспублікі Беларусь   1 1  
22. 540 (1 кат.) Пашкевіч Нічыпар Еўдакімавіч – беларускі крытык, літаратуразнаўца, пісьменнік, кандыдат філалагічных навук, заслужаны дзеяч культуры БССР   1    
23. 571–ОАФ (2 кат.) Віцебскі раённы Савет дэпутатаў. Віцебскі раённы выканаўчы камітэт, г. Віцебск 1      
24. 780 (2 кат.) Езярышчэнскі раённы Савет дэпутатаў працоўных і яго выканаўчы камітэт (Езярышчэнскі райвыканкам), г. п. Езярышча Віцебскай вобласці 1      
25. 795 (2 кат.) Панькоў Мікалай Аляксеевіч – кандыдат філалагічных навук, дацэнт кафедры рускай літаратуры Віцебскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя П. М. Машэрава, укладальнік і рэдактар часопіса “Карнавал. Дыялог. Хранатоп.”   2   Да вопісаў № 1 і 2
26. 803 (2 кат.) Бабарыка (Кузняцова-Бабарыка) Маіна Максімаўна – дзіцячая пісьменніца, член Саюза журналістаў СССР і БССР, член Саюза пісьменнікаў Беларусі   1   Да вопісу № 2
27. 969 (2 кат.) Маўзон Аркадзь (Маўшэнзон Арон) Іосіфавіч – драматург, член Саюза пісьменнікаў СССР і БССР   1    
28. 986 (2 кат.) Жакаў Міхаіл Сцяпанавіч – сапраўдны член Міжнароднай Акадэміі навук вышэйшай школы, Акадэміі адукацыі Рэспублікі Беларусь і Акадэміі аграрнай адукацыі Расійскай Федэрацыі   1    
29. 1031 (2 кат.) Інспекцыя працы выканаўчага камітэта Віцебскага акруговага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў, г. Віцебск Віцебскай акругі 1      
30. 1073 (3 кат.) Рабкін (Бяроза) Аляксандр Якаўлевіч – паэт, удзельнік Вялікай Айчыннай вайны   1    
31. 1074 (1 кат.) Мядзведскі Яўген Нікандравіч – заслужаны лекар, заслужаны работнік вышэйшай школы БССР, выдатнік аховы здароўя   1    
32. 1120 (2 кат.) Ільінскі Аляксандр Канстанцінавіч – народны артыст СССР Лагоўская Алена Іванаўна – жонка А. К. Ільінскага, заслужаная артыстка БССР   1   Сямейны фонд
33. 1537 (2 кат.) Шмакаў Фёдар Іванавіч – заслужаны артыст БССР, народны артыст БССР, народны артыст СССР, Лаўрэат Дзяржаўнай прэміі БССР   1    
34. 1571 (3 кат.) Азі-Айс Сяргей Іванавіч – удзельнік I Сусветнай вайны, кавалер Георгіеўскага крыжа   1 1  
35. 1582 (3 кат.) Віцебскі губернскі ваенны камісарыят (Вітгубваенкамат) акруговага ваенкамата Заходняй ваеннай акругі, г. Віцебск 1      
36. 1731 (3 кат.) Клесава (Карыпалава) Галіна Іонаўна – начальнік упраўлення культуры выканаўчага камітэта Віцебскага абласнога Савета народных дэпутатаў, заслужаны работнік культуры БССР   1 1  
37. 1748 (2 кат.) Клікушын Рыгор Піліпавіч – мастак-паліграфіст, графік, член Саюза мастакоў Рэспублікі Беларусь   3 1 Да вопісаў № 1 – 3
38. 1967 (2 кат.) Камітэт па сельскай гаспадарцы і харчаванню Віцебскага абласнога выканаўчага камітэта (Віцебскі аблсельгаспрад), г. Віцебск 1      
39. 2049 (3 кат.) Барсукоў Ігар Аляксеевіч – фатограф, член грамадскага аб’яднання “Беларускі саюз дызайнераў”   1 1  
40. 2065 (2 кат.) Канапелька Анатоль Мікалаевіч – педагог, паэт, член Саюза Беларускіх пісьменнікаў, дацэнт Установы адукацыі “Віцебскі дзяржаўны універсітэт імя П. М. Машэрава”, выдатнік адукацыі Рэспублікі Беларусь   1    
41. 2079 (3 кат.) Насоўскі Барыс Ісакавіч – кампазітар, рэжысёр, пісьменнік, загадчык музычнай часткай – дырыжор Беларускага дзяржаўнага ордэна Працоўнага Чырвонага Сцяга акадэмічнага драматычнага тэатра імя Якуба Коласа   1 1  
42. 2154 (2 кат.) Рыўкін Міхаіл Сцяпанавіч – кандыдат педагагічных навук, краязнаўца   2   Да вопісаў № 1 і 2
43. 2156 (2 кат.) Катовіч Таццяна Віктараўна – доктар мастацтвазнаўства, прафесар кафедры ўсеагульнай гісторыі і сусветнай культуры Установы адукацыі “Віцебскі дзяржаўны універсітэт імя П. М. Машэрава”, член грамадскага аб’яднання “Беларускі саюз тэатральных дзеячаў”   2 1 Да вопісаў № 1 і 2
44. 2173 (2 кат.) Жыгур Андрэй Андрэевіч – магістр мастацтвазнаўства, мастак па рэкламе Нацыянальнага акадэмічнага драматычнага тэатра імя Я. Коласа   2   Да вопісаў № 1 і 2
45. 2184 (2 кат.) Рудэнка Таццяна Аляксееўна – майстар дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва, член Беларускага саюза мастакоў Рудэнка Юрый Васільевіч – муж Рудэнка Т. А., майстар дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва, член Беларускага саюза мастакоў   1   Сямейны фонд
46. 2257 (2 кат.) Смерадзінскі Уладзімір Аляксеевіч – мастак, удзельнік Вялікай Айчыннай вайны   2 1 Да вопісаў № 1 і 2
47. 2258 (2 кат.) Акружная Святлана Арцёмаўна – Народная артыстка Беларусі   1    
48. 2260 (2 кат.) Сімановіч Давід Рыгоравіч – паэт, празаік, член Саюза Беларускіх пісьменнікаў   1    
49. 2266 (2 кат.) Буракоў Якаў Георгіевіч – артыст, заслужаны работнік культуры БССР Радзялоўская Алена Паўлаўна – першая жонка Буракова Я. Г., народная артыстка БССР Мельдзюкова Акцябрына Францаўна – другая жонка Буракова Я. Г., заслужаная артыстка БССР   1   Сямейны фонд
50. 2291 (1 кат.) Голубеў Уладзімір Аляксандравіч – астраном, старшыня Віцебскага аддзялення Усесаюзнага астранома-геадэзічнага грамадства, член бюро юнацкай секцыі Цэнтральнага Савета Усесаюзнага астранома-геадэзічнага грамадства, член Навукова-метадычнага Савета па астраноміі, дацэнт кафедры методыкі выкладання фізікі і астраноміі ўстановы адукацыі “Віцебскі дзяржаўны універсітэт імя П. М. Машэрава”   3   Да вопісаў № 1 – 3
51. 2295 (2 кат.) Дубаў Георгій Савельевіч – народны артыст БССР Шашкіна Тамара Рыгораўна – жонка Дубава Г. С., заслужаная артыстка БССР   2   Сямейны фонд Да вопісаў № 1 і 2
52. 2310 (2 кат.) Кічын Аляксандр Маркавіч – удзельнік Вялікай Айчыннай вайны Кічын Іосіф Маркавіч – брат Кічына А. М., удзельнік Вялікай Айчыннай вайны Кічына Берта Маркаўна – сястра Кічына А. М., вучоны-біёлаг, кандыдат біялагічных навук, дэкан факультэта прыродазнаўства Віцебскага дзяржаўнага педагагічнага інстытута ім. С. М. Кірава Кічына Марыя Меераўна – сястра Кічына А. М., вучоны-біёлаг, кандыдат біялагічных навук, дацэнт кафедры біялагічнай і арганічнай хіміі Віцебскага дзяржаўнага ветэрынарнага інстытута Кічына Яўгенія Маркаўна – сястра Кічына А. М., мастацтвазнаўца, супрацоўнік Віцебскага абласнога краязнаўчага музея   2   Сямейны фонд Да вопісаў № 1 і 2
53. 2381 (2 кат.) Маркіна Галіна Пятроўна – народная артыстка БССР   1    
54. 2393 (2 кат.) Федароўскі Мацвей Львовіч – акцёр, педагог, заслужаны артыст БССР   1    
55. 2420 (2 кат.) Куляшоў Уладзімір Аляксеевіч – народны артыст Рэспублікі Беларусь   1    
56. 2421 (3 кат.) Шакулаў Рыгор Логінавіч – дзіцячы пісьменнік, паэт   1    

Парткомплекс
  
57. 124–п–ОАФ Першасныя арганізацыі КПБ устаноў народнай адукацыі Віцебскай вобласці 1   1  
58. 177–п–ОАФ Першасныя арганізацыі КПБ устаноў мастацтва, культуры, друку, навукі і навукова-даследчых устаноў Віцебскай вобласці 1   1  
59. 496–о–ОАФ Першасныя арганізацыі КПБ устаноў фінансавання, крэдытавання і дзяржаўнага страхавання 1   1  

Разам

    21 52 21  

Усяго 73 паказальніка: 70 па дзяржкомплексу, 3 у парткомплексе. 21 паказальнік маецца ў электронным варыянце



Сістэма каталогаў архіва

Сістэматычны каталог 288 766 карт.
Каталог па гісторыі дзяржаўных устаноў 14 538 карт.
Каталог па адміністрацыйна-тэрытарыяльнаму дзяленню 678 карт.
Імянны каталог1 756 карт.
Каталог па асабовым складзе145 348 карт.

Дапаможныя даведачныя картатэкі

2 689 спісаў

Пералікі пытанняў, разгледжаных на пленумах, пасяджэннях бюро і сакратарыята партыйных і камсамольскіх органаў, на сходах актываў

Па фондах Віцебскага губкама партыі, Полацкага, Віцебскага, Аршанскага і Лепельскага акружкама КП(б)Б, Віцебскага і Полацкага абкамаў КПБ і інш. за 1918 – 1941, 1944 – 1991 гг. (усяго 2 676 пералікаў)

Агляды фондаў

«Віцебскае мастацкае вучылішча Галоўнага ўпраўлення прафесійна-тэхнічнай адукацыі (Глаўпрафадук) Народнага камісарыята асветы БССР» за 1918 – 1932 гг. (Ф. 837 )

Асабісты фонд М. С. Рыўкіна (Ф. 2154)

Асабісты фонд А. А. Жыгура (Ф. 2173)

Фонды органаў дзяржаўнага і партыйнага кантролю за 1918 – 1934 гг., якія дзейнічалі на тэрыторыі Віцебскай вобласці ў сучасных межах (Ф.Ф. 9-ОАФ, 156-п-ОАФ, 159-п, 160-п, 161-п, 1461, 10058-п, 10073-п, 10075-п-ОАФ, 10077-п, 10089-п, 10090-п, 10091-п, 10092-п, 10093-п, 10094-п, 10096-п, 10097-п, 10098-п, 10099-п, 10100-п, 10101-п, 10102-п, 10103-п, 10169-п)

«Абаронныя таварыствы і грамадскія аб’яднанні садзейнічання арміі, авіяцыі і флоту, якія дзейнічалі ў 1923 – 1951 гг. на тэрыторыі Віцебскай губерні (з 03.03.1924 – БССР, з 17.07.1924 – Віцебскай акругі, з 26.07.1930 – БССР, з 15.01.1938 – Віцебскай вобласці), і ваенна-марскі клуб» (ф.359-ОАФ)

Тэматычныя аўтаматызаваныя базы дадзеных

Карты губерняў
Часопіс ўліку і стану НСА
Імянныя спісы
Навукова-даведачная бібліятэка
Картатэка па асабовым складзе ліквідаваных арганізацый
Лічбавыя копіі вопісаў, спраў і дакументаў

Даведнікі

Дзяржаўны архіў Віцебскай вобласці і яго філіял у г. Полацку (1917-1941 гг.). Даведнік. Мн., 1972

Дзяржаўны архіў Віцебскай вобласці: даведнік. 1917-2006. Віцебск, 2011. (на рускай мове)

Даведачна-інфармацыйны фонд архіва

1 697 адз. зах.

Навукова-даведачная бібліятэка

15 976 адз. зах.
з іх: 12 804 экз. кніг і брашур, 1 329 камплектаў часопісаў і 1 843 камплектаў газет

У складзе бібліятэчнага фонду маюцца:
Афіцыйныя выданні па пытаннях архіўнай справы ў СССР, БССР і Рэспублікі Беларусь, навуковая, вучэбная і даведачная літаратура па архівазнаўству, гісторыі архіўнай справы ў СССР і Рэспубліцы Беларусь, дапаможных гістарычных дысцыплінах, даведнікі па дзяржаўных архівах СССР і БССР, Рэспублікі Беларусь і па фондах былых архіваў КПБ.
Вялікая Савецкая Энцыклапедыя, Слоўнік Бракгаўза і Эфрона, «Энцыклапедыя гісторыі Беларусі», даведнікі па адміністрацыйна-тэрытарыяльнаму дзяленню і інш.
Пастановы і рэзалюцыі III, Х губернскіх і III акруговага з’ездаў Саветаў (1918, 1923, 1929 гг.), справаздачы Віцебскага губвыканкама IX і X губернскім зьездам Саветаў (1920-1923 гг.), гарсавета (лістапад 1924 г.–студзень 1926 г.), губЭКАСА (1921-1922 гг.), перыядычнае выданне Віцебскага губкама РКП(б) і губпрафсавета «Камуністычная праца» (1922-1923 гг.).
Пастановы Усерасійскага Цэнтральнага Выканаўчага Камітэта (УЦВК) і ЦВК БССР, Канстытуцыі СССР і БССР, Зводы законаў СССР і БССР, Савета Міністраў СССР і БССР (1917-1991 гг.). Дэкрэты і ўказы Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь, Законы Рэспублікі Беларусь (1992-2000 гг.).
Зборнікі дакументаў і матэрыялаў дзяржаўных архіваў, «Вучоныя запіскі» Віцебскага педагагічнага інстытута, «Веснік ВДУ» (Віцебскага дзяржаўнага універсітэта) і інш.
Статыстычныя штогоднікі ЦСУ СССР і БССР (1918-1920, 1923-1926 гг.), Бюлетэнь ЦСУ БССР (1929-1930 гг.), статыстычныя даведнікі Віцебскай акругі і вобласці (1928, 1940 гг.), даведнікі аб выніках Усерасійскага сельскагаспадарчага перапісу (1920 г.), Усерасійскага і Усесаюзнага перапісу насельніцтва (1920, 1926 гг.) і папярэдніх вынікаў перапісу насельніцтва па Віцебскай губ. (1920 г.), Усесаюзнага школьнана перапісу (1927 г.) і інш.
Кнігі «Памяць» г. Віцебска і раёнаў Віцебскай вобласці, «Памяць. Беларусь. Рэспубліканская кніга».
У 1992 г. у склад бібліятэкі архіва была ўключана бібліятэка Дома Палітычнай асветы пры Віцебскім абкаме Камуністычнай Партыі Беларусі (КПБ). Былі перададзены кнігі і брашуры, прысвечаныя гісторыі Камуністычнай партыі Савецкага Саюза (КПСС) – Камуністычнай партыі Беларусі (КПБ), прафсаюзнага руху, жыцця і дзейнасці лідэраў КПСС і савецкай дзяржавы, пытаннях агітацыйна-масавай і грамадска-палітычнай працы, інструктыўна-метадычныя дакументы, якія датычацца дзейнасці партыйных архіваў і г. д.
У бібліятэцы архіва маецца літаратура, выдадзеная ў Германіі і Польшчы ў 1930-я – 1970 – я гг.
Акрамя таго, у бібліятэцы маюцца гадавыя камплекты газет і часопісаў.