Юридические документы, действовавшие на белорусских землях в период становления и развития Великого Княжества Литовского, Русского, Жемойтского

Привилей Жигимонта (Сигизмунда) II Августа, великого князя литовского и короля польского, на Магдебургское право местечку Ваганов.
Вильня, 20 сентября 1565.
Печатный документ. На старобелорусском языке. Помнікі права Беларусі XIV–XVI стст.: прывілеі на магдэбургскае права. Мінск: БелНДІДАС, 2019

Жикгимонт Август, Божю милостю корол полскии, великии княз литовскии, рускии, прускии, жомоитскии, мазовецкии, лифълянтскии и иных.

Ознаимуемъ симъ нашимъ листомъ всимъ посполите и кому будеть потребъ ведати або чтучи его слышати, нинешъним и напотомъ будучимъ. Билъ намъ чоломъ воиски берестеиски панъ Алексанъдръ Вагановъскии, абыхмо ласку нашу гсдръскую вделали, дали и дозволили ему в ыименью его власъномъ отъчизъномъ, у селе Ваганове, при дворе Вагановъскомъ, местечко поселити и корчмы медовые, пивъные и горелечные и всякии шинкъ в томъ местечъку, а по два дни торговых на недели, а на год по одному ярмарку вставити и мети, то естъ торгъ одинъ в середу, а другии у неделю, а ярмаркъ одинъ на день свята нароженья Панны Марии, которое свято бываеть мсца сенътебра осмого дня. К тому абыхмо дали и допустили ему в том местечъку его право маидеборское мети и имъ ся там судити и правовати. И поведилъ перед нами, ижъ тое местечъко его, торгъ и ярмарокъ, в немъ уставленыи, не будеть ку шкоде и переказе местомъ, торгомъ и ярмаръком нашимъ гсдръскимъ. Ино кеды ж то зъ шкодою и ку переказе местомъ, торгомъ и ярмаръкомъ нашимъ такъ, яко панъ Вагановъскии намъ того справу далъ, не будеть, мы з ласки нашое гсдръское на чоломъбитье пана Вагановъского то есьмо вделали, в томъ именью ег Ваганове право маидеборское установити и по два дни торговых на недели, а на год по одному ярмарку свята, которое бываеть мсца сенътебра осмого дня, нароженя Панъны Марии, даемъ и дозволяемъ ему мети симъ нашим листомъ на вечъность. Маеть онъ в томъ именью местечъку своемъ Ваганове корчмы медовые, пивъные и горелъчаные и всякии шинкъ, а на недели по два дни торговых вышеи описаных мети и на год по одному ярмарку дню и святе перворечономъ уставити, котории ярмарокъ будеть за кажъдымъ зъездомъ по однои недели стояти, и тому тежъ право маидеборское в томъ именью своемъ мети, которимъ подле бегу и статуту належачого в ономъ именью местечку судити и справовати будеть. И того всего панъ Вагановъскии, жона, дети, и потомъки, и щадъки его за симъ листомъ нашимъ вечъне уживати и пожитокъ собе с торгу, зъ ярмаръку мети и привлащати, а дня торгового такежъ и ярмарку судити и справовати маеть, заховываючисе и вживаючи того всего по тому во въсемъ, яко и иные князи, панове в панстве нашомъ Великомъ Князстве Литовъскомъ з данинъ и дозволенеи нашихъ з местъ своих пожитъки и днеи торговых и ярмаръкох, а въ судехъ вольность под се права статуту земъского мають. Одно мыто головъное в томъ месте его такъ, яко и у инъшихъ местехъ князких и паньскихъ естъ, заховываемъ при насъ гсдри и потомъках наших и великих князеи литовъских. До того панъ Вагановъскии и потомки его ничого мети не мають.

И на то даемъ пану Алексанъдру Вагановъскому сесь нашъ привилеи, до которого и печать нашу привесити есмо казали.

Писанъ у Вильни, лет Божого нарож тисеча пятсот шестдесят пятог, мсца сеньтебра двадцатого дня.


Подпись руки гсдръское.