Установа «Дзяржаўны архіў Віцебскай вобласці»
Навукова-даведачны апарат
Колькасць вопісаў — 10 865
Паказальнікі ўнутрыфондавыя
№ пп | № фонду | Назва фонду | Тэматычны | Імянны | Наяўнасць электроннага варыянту | Заўвага |
Дзяржкомплекс |
||||||
1. | 8 (1 кат.) | Бялінская Марыя Сяргееўна – народная артыстка БССР, Дорскі Іосіф Львовіч – муж Бялінскай М. С., тэатральны дзеяч, драматург, заслужаны дзеяч мастацтваў БССР | 3 | Сямейны фонд Да вопісаў № 1 – 3 | ||
2. | 9–ОАФ (1 кат.) | Органы партыйнага і дзяржаўнага кантролю Віцебскай губерні | 1 | 1 | ||
3. | 14 (2 кат.) | Зямельнае кіраванне выканаўчага камітэта Віцебскага губернскага Савета рабочых, сялянскіх і краснаармейскіх дэпутатаў (Віцебскае губземкіраванне), г. Віцебск Віцебскай губерні РСФСР (з 03.03.1924 – БССР) | 1 | Да вопісу № 1 | ||
4. | 15 (1 кат.) | Віцебскі губернскі савет народнай гаспадаркі (Віцебскі губсаўнаргас), г. Віцебск Віцебскай губерні Заходняй вобласці (з 13.09.1918 – Заходняй Камуны, з 01.01.1919 – БССР, з 02.02.1919 – РСФСР, з 03.03.1924 – БССР) | 1 | Да вопісу № 1 | ||
5. | 16 (2 кат.) | Шэлег Анатоль Рыгоравіч – народны артыст БССР | 1 | |||
6. | 41 (1 кат.) | Віцебскі губернскі Савет прафесійных саюзаў (Вітгубпрафсавет) Усерасійскага Цэнтральнага Савета прафесійных саюзаў, г. Віцебск Віцебскай губерні БССР (з 02.02.1919 – РСФСР, з 03.03.1924 – БССР) | 1 | 1 | ||
7. | 56–ОАФ (1 кат.) | Віцебскі губернскі Савет рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў і яго выканаўчы камітэт (Вітгубвыканкам) і яго структурныя падраздзяленні, г. Віцебск Віцебскай губерні РСФСР (з 03.03.1924 – БССР) | 1 | 1 | ||
8. | 95 (2 кат.) | Аддзел працы выканаўчага камітэта Віцебскага губернскага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў, г. Віцебск Віцебскай губерні РСФСР (з 03.03.1924 – БССР) | 1 | 1 | ||
9. | 104–ОАФ (2 кат.) | Віцебскі павятовы Савет рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў і яго выканаўчы камітэт і камісіі, г. Віцебск РСФСР | 1 | 1 | ||
10. | 118–ОАФ (1 кат.) | Віцебскі акруговы Савет рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў і яго выканаўчы камітэт (Віцебскі акрвыканкам) і яго структурныя падраздзяленні, г. Віцебск | 1 | 1 | ||
11. | 123 (1 кат.) | Фінансавы аддзел выканаўчага камітэта Віцебскага губернскага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў (з 10.1919 – Віцебскага губернскага ваенна-рэвалюцыйнага камітэта, з 12.1920 – выканаўчага камітэта Віцебскага губернскага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў) (Вітгубфінаддзел), г. Віцебск | 1 | 1 | ||
12. | 145 (2 кат.) | Гарадоцкі павятовы Савет рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў і яго выканаўчы камітэт (Гарадоксківыканкам), г. Гарадок Віцебскай губерні | 1 | |||
13. | 164–ОАФ (3 кат.) | Арцелі горада Віцебска і Віцебскай вобласці | 1 | 1 | ||
14. | 253–ОАФ (3 кат.) | Працоўныя калектывы г. Віцебска Віцебскай губерні БССР | 1 | 1 | ||
15. | 330 (3 кат.) | Газін Дзмітрый Рамановіч – краязнаўца | 1 | Да вопісу № 2 | ||
16. | 375 (2 кат.) | Клімчук Віктар Ігнатавіч – заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь, мастацкі кіраўнік Беларускага тэатра “Лялька” | 1 | Да вопісу № 1 | ||
17. | 391 (2 кат.) | Зейлерт Валянцін Карлавіч – музеязнаўца, педагог, выдатнік народнай адукацыі СССР і БССР | 1 | Да вопісу № 2 | ||
18. | 406 (1 кат.) | Падліпскі Аркадзь Міхайлавіч – краязнаўца, член Саюза журналістаў Беларусі | 2 | Да вопісах № 1 і 2 | ||
19. | 449 (1 кат.) | Фінансавы аддзел выканаўчага камітэта Віцебскага акруговага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў (Вітакрфа), г. Віцебск | 1 | 1 | ||
20. | 459 (2 кат.) | Серыкаў Іван Арцёмавіч – заслужаны дзеяч культуры Беларусі, балетмайстар | 1 | |||
21. | 498 (2 кат.) | Дарафееў Анатоль Максімавіч – кандыдат біялагічных навук, міністр прыродных рэсурсаў і аховы навакольнага асяроддзя Рэспублікі Беларусь | 1 | 1 | ||
22. | 540 (1 кат.) | Пашкевіч Нічыпар Еўдакімавіч – беларускі крытык, літаратуразнаўца, пісьменнік, кандыдат філалагічных навук, заслужаны дзеяч культуры БССР | 1 | |||
23. | 571–ОАФ (2 кат.) | Віцебскі раённы Савет дэпутатаў. Віцебскі раённы выканаўчы камітэт, г. Віцебск | 1 | |||
24. | 780 (2 кат.) | Езярышчэнскі раённы Савет дэпутатаў працоўных і яго выканаўчы камітэт (Езярышчэнскі райвыканкам), г. п. Езярышча Віцебскай вобласці | 1 | |||
25. | 795 (2 кат.) | Панькоў Мікалай Аляксеевіч – кандыдат філалагічных навук, дацэнт кафедры рускай літаратуры Віцебскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя П. М. Машэрава, укладальнік і рэдактар часопіса “Карнавал. Дыялог. Хранатоп.” | 2 | Да вопісаў № 1 і 2 | ||
26. | 803 (2 кат.) | Бабарыка (Кузняцова-Бабарыка) Маіна Максімаўна – дзіцячая пісьменніца, член Саюза журналістаў СССР і БССР, член Саюза пісьменнікаў Беларусі | 1 | Да вопісу № 2 | ||
27. | 969 (2 кат.) | Маўзон Аркадзь (Маўшэнзон Арон) Іосіфавіч – драматург, член Саюза пісьменнікаў СССР і БССР | 1 | |||
28. | 986 (2 кат.) | Жакаў Міхаіл Сцяпанавіч – сапраўдны член Міжнароднай Акадэміі навук вышэйшай школы, Акадэміі адукацыі Рэспублікі Беларусь і Акадэміі аграрнай адукацыі Расійскай Федэрацыі | 1 | |||
29. | 1031 (2 кат.) | Інспекцыя працы выканаўчага камітэта Віцебскага акруговага Савета рабочых, сялянскіх і чырвонаармейскіх дэпутатаў, г. Віцебск Віцебскай акругі | 1 | |||
30. | 1073 (3 кат.) | Рабкін (Бяроза) Аляксандр Якаўлевіч – паэт, удзельнік Вялікай Айчыннай вайны | 1 | |||
31. | 1074 (1 кат.) | Мядзведскі Яўген Нікандравіч – заслужаны лекар, заслужаны работнік вышэйшай школы БССР, выдатнік аховы здароўя | 1 | |||
32. | 1120 (2 кат.) | Ільінскі Аляксандр Канстанцінавіч – народны артыст СССР Лагоўская Алена Іванаўна – жонка А. К. Ільінскага, заслужаная артыстка БССР | 1 | Сямейны фонд | ||
33. | 1537 (2 кат.) | Шмакаў Фёдар Іванавіч – заслужаны артыст БССР, народны артыст БССР, народны артыст СССР, Лаўрэат Дзяржаўнай прэміі БССР | 1 | |||
34. | 1571 (3 кат.) | Азі-Айс Сяргей Іванавіч – удзельнік I Сусветнай вайны, кавалер Георгіеўскага крыжа | 1 | 1 | ||
35. | 1582 (3 кат.) | Віцебскі губернскі ваенны камісарыят (Вітгубваенкамат) акруговага ваенкамата Заходняй ваеннай акругі, г. Віцебск | 1 | |||
36. | 1731 (3 кат.) | Клесава (Карыпалава) Галіна Іонаўна – начальнік упраўлення культуры выканаўчага камітэта Віцебскага абласнога Савета народных дэпутатаў, заслужаны работнік культуры БССР | 1 | 1 | ||
37. | 1748 (2 кат.) | Клікушын Рыгор Піліпавіч – мастак-паліграфіст, графік, член Саюза мастакоў Рэспублікі Беларусь | 3 | 1 | Да вопісаў № 1 – 3 | |
38. | 1967 (2 кат.) | Камітэт па сельскай гаспадарцы і харчаванню Віцебскага абласнога выканаўчага камітэта (Віцебскі аблсельгаспрад), г. Віцебск | 1 | |||
39. | 2049 (3 кат.) | Барсукоў Ігар Аляксеевіч – фатограф, член грамадскага аб’яднання “Беларускі саюз дызайнераў” | 1 | 1 | ||
40. | 2065 (2 кат.) | Канапелька Анатоль Мікалаевіч – педагог, паэт, член Саюза Беларускіх пісьменнікаў, дацэнт Установы адукацыі “Віцебскі дзяржаўны універсітэт імя П. М. Машэрава”, выдатнік адукацыі Рэспублікі Беларусь | 1 | |||
41. | 2079 (3 кат.) | Насоўскі Барыс Ісакавіч – кампазітар, рэжысёр, пісьменнік, загадчык музычнай часткай – дырыжор Беларускага дзяржаўнага ордэна Працоўнага Чырвонага Сцяга акадэмічнага драматычнага тэатра імя Якуба Коласа | 1 | 1 | ||
42. | 2154 (2 кат.) | Рыўкін Міхаіл Сцяпанавіч – кандыдат педагагічных навук, краязнаўца | 2 | Да вопісаў № 1 і 2 | ||
43. | 2156 (2 кат.) | Катовіч Таццяна Віктараўна – доктар мастацтвазнаўства, прафесар кафедры ўсеагульнай гісторыі і сусветнай культуры Установы адукацыі “Віцебскі дзяржаўны універсітэт імя П. М. Машэрава”, член грамадскага аб’яднання “Беларускі саюз тэатральных дзеячаў” | 2 | 1 | Да вопісаў № 1 і 2 | |
44. | 2173 (2 кат.) | Жыгур Андрэй Андрэевіч – магістр мастацтвазнаўства, мастак па рэкламе Нацыянальнага акадэмічнага драматычнага тэатра імя Я. Коласа | 2 | Да вопісаў № 1 і 2 | ||
45. | 2184 (2 кат.) | Рудэнка Таццяна Аляксееўна – майстар дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва, член Беларускага саюза мастакоў Рудэнка Юрый Васільевіч – муж Рудэнка Т. А., майстар дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва, член Беларускага саюза мастакоў | 1 | Сямейны фонд | ||
46. | 2257 (2 кат.) | Смерадзінскі Уладзімір Аляксеевіч – мастак, удзельнік Вялікай Айчыннай вайны | 2 | 1 | Да вопісаў № 1 і 2 | |
47. | 2258 (2 кат.) | Акружная Святлана Арцёмаўна – Народная артыстка Беларусі | 1 | |||
48. | 2260 (2 кат.) | Сімановіч Давід Рыгоравіч – паэт, празаік, член Саюза Беларускіх пісьменнікаў | 8 | 8 | к описям № 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 | |
49. | 2266 (2 кат.) | Буракоў Якаў Георгіевіч – артыст, заслужаны работнік культуры БССР Радзялоўская Алена Паўлаўна – першая жонка Буракова Я. Г., народная артыстка БССР Мельдзюкова Акцябрына Францаўна – другая жонка Буракова Я. Г., заслужаная артыстка БССР | 1 | Сямейны фонд | ||
50. | 2291 (1 кат.) | Голубеў Уладзімір Аляксандравіч – астраном, старшыня Віцебскага аддзялення Усесаюзнага астранома-геадэзічнага грамадства, член бюро юнацкай секцыі Цэнтральнага Савета Усесаюзнага астранома-геадэзічнага грамадства, член Навукова-метадычнага Савета па астраноміі, дацэнт кафедры методыкі выкладання фізікі і астраноміі ўстановы адукацыі “Віцебскі дзяржаўны універсітэт імя П. М. Машэрава” | 4 | 1 | Да вопісаў №1–3,5 | |
51. | 2295 (2 кат.) | Дубаў Георгій Савельевіч – народны артыст БССР Шашкіна Тамара Рыгораўна – жонка Дубава Г. С., заслужаная артыстка БССР | 2 | Сямейны фонд Да вопісаў № 1 і 2 | ||
52. | 2310 (2 кат.) | Кічын Аляксандр Маркавіч – удзельнік Вялікай Айчыннай вайны Кічын Іосіф Маркавіч – брат Кічына А. М., удзельнік Вялікай Айчыннай вайны Кічына Берта Маркаўна – сястра Кічына А. М., вучоны-біёлаг, кандыдат біялагічных навук, дэкан факультэта прыродазнаўства Віцебскага дзяржаўнага педагагічнага інстытута ім. С. М. Кірава Кічына Марыя Меераўна – сястра Кічына А. М., вучоны-біёлаг, кандыдат біялагічных навук, дацэнт кафедры біялагічнай і арганічнай хіміі Віцебскага дзяржаўнага ветэрынарнага інстытута Кічына Яўгенія Маркаўна – сястра Кічына А. М., мастацтвазнаўца, супрацоўнік Віцебскага абласнога краязнаўчага музея |
3 | 1 | Сямейны фонд Да вопісаў №1-2, 7 |
|
53. | 2381 (2 кат.) | Маркіна Галіна Пятроўна – народная артыстка БССР | 1 | |||
54. | 2393 (2 кат.) | Федароўскі Мацвей Львовіч – акцёр, педагог, заслужаны артыст БССР | 1 | |||
55. | 2420 (2 кат.) | Куляшоў Уладзімір Аляксеевіч – народны артыст Рэспублікі Беларусь | 1 | |||
56. | 2421 (3 кат.) | Шакулаў Рыгор Логінавіч – дзіцячы пісьменнік, паэт | 3 | 3 | к описям № 1, 3, 4 | |
57. | 474 (2 кат.) |
Мемус Александр Иосифович – художник, публицист, старший преподаватель Витебского государственного университета имени П.М.Машерова. Мемус Михаил Александрович – его сын. Могучая Ирина Викторовна – его жена, художник, член Белорусского союза художников |
2 | 2 | к описям №1, 2 | |
58. | 552 (2 кат.) | Гумен Феликс Федорович – художник-акварелист, педагог, член Союза художников CCCР | 1 | 1 | к описи №1 | |
59. | 554 (2 кат.) | Грузневич Виктор Михайлович – общественный деятель, первый заместитель председателя правления Витебской областной организационной структуры республиканского государственно-общественного объединения «Белорусское общество «Знание» | 1 | 1 | к описи №1 | |
60. | 562 (2 кат.) | Витко Владимир Ильич – белорусский живописец, график, член Союза художников СССР | 1 | 1 | к описи №1 | |
61. | 573-ОАФ (2 кат.) | “Органы і прадпрыемствы харчовага забеспячэння, спажывецкай кааперацыі, гандлю і грамадскага харчавання Віцебскага Чыгуначнага раёна і Паўночна-Заходняй вобласці заходне-Дзвінскага рачнога воднага транспарту, якія дзейнічалі ў 1917-1941 гг. на тэрыторыі Віцебскай губерні (з 17.07.1924 – Віцебскай акругі, з 26.07.1930 – БССР, з 15.01.1938 – Віцебскай вобласці) Заходняй вобласці (з 13.09.1918 – Заходняй камуны, з 01.01.1919 – БССР, са 02.02.1919 – РСФСР, з 03.03.1924-БССР)” | 1 | 1 | ||
62. | 575 | Бруева Лариса Наумовна – руководитель общественного объединения «Белорусская республиканская ассоциация «ПОШУК» (ОО БРА «ПОШУК»), Витебского регионального центра героико-патриотического воспитания молодёжи «ПОШУК» (Центр «ПОШУК») при учреждении культуры «Витебский областной музей Героя Советского Союза М.Ф. Шмырёва», председатель комиссии по увековечению памяти защитников Отечества и жертв войн Витебского областного совета ветеранов, член Координационного совета Международной ассоциации общественных поисковых объединений «Народная память о защитниках Отечества», ветеран поискового движения | 1 | 1 | ||
Парткомплекс |
||||||
63. | 124–п–ОАФ | Першасныя арганізацыі КПБ устаноў народнай адукацыі Віцебскай вобласці | 1 | 1 | ||
64. | 177–п–ОАФ | Першасныя арганізацыі КПБ устаноў мастацтва, культуры, друку, навукі і навукова-даследчых устаноў Віцебскай вобласці | 1 | 1 | ||
65. | 496–о–ОАФ | Першасныя арганізацыі КПБ устаноў фінансавання, крэдытавання і дзяржаўнага страхавання | 1 | 1 | ||
Разам |
21 | 52 | 21 | |||
Усяго 91 паказальнік: 87 па дзяржкомплексу, 4 у парткомплексе. 39 паказальнікаў маецца ў электронным варыянце |
Сістэма каталогаў архіва
Усяго | 466 084 карт. |
Каталогі на папяровай аснове | 421 773 карт. |
Сістэматычны каталог | 259 426 карт. |
Каталог па гісторыі дзяржаўных устаноў | 14 538 карт. |
Каталог па адміністрацыйна-тэрытарыяльным дзяленні | 700 карт. |
Імянны каталог | 1 761 карт. |
Каталог па асабовым складзе | 145 348 карт. |
Электронныя каталогі
Усяго | 44 311 карт. |
Электронны сістэматычны каталог | 40 287 карт. |
Электронны каталог па гісторыі адміністрацыйна-тэрытарыяльнага дзялення | 2 608 карт. |
Электронны імянны каталог | 1 416 карт. |
Дапаможныя даведачныя картатэкі
2 720 спісаў
Пералікі пытанняў, разгледжаных на пленумах, пасяджэннях бюро і сакратарыята партыйных і камсамольскіх органаў, на сходах актываў
Па фондах Віцебскага губкама партыі, Полацкага, Віцебскага, Аршанскага і Лепельскага акружкама КП(б)Б, Віцебскага і Полацкага абкамаў КПБ і інш. за 1918 – 1941, 1944 – 1991 гг. (усяго 2 676 пералікаў)
Агляды фондаў
«Віцебскае мастацкае вучылішча Галоўнага ўпраўлення
прафесійна-тэхнічнай адукацыі (Глаўпрафадук) Народнага камісарыята
асветы БССР» за 1918 – 1932 гг. (Ф. 837 )
Асабісты фонд М. С. Рыўкіна (Ф. 2154)
Асабісты фонд А. А. Жыгура (Ф. 2173)
Фонды органаў дзяржаўнага і партыйнага кантролю за 1918 – 1934 гг.,
якія дзейнічалі на тэрыторыі Віцебскай вобласці ў сучасных межах (Ф.Ф.
9-ОАФ, 156-п-ОАФ, 159-п, 160-п, 161-п, 1461, 10058-п, 10073-п, 10075-п-ОАФ,
10077-п, 10089-п, 10090-п, 10091-п, 10092-п, 10093-п, 10094-п, 10096-п, 10097-п,
10098-п, 10099-п, 10100-п, 10101-п, 10102-п, 10103-п, 10169-п)
«Абаронныя таварыствы і грамадскія аб’яднанні садзейнічання арміі, авіяцыі і флоту, якія дзейнічалі ў 1923 – 1951 гг. на тэрыторыі Віцебскай губерні (з 03.03.1924 – БССР, з 17.07.1924 – Віцебскай акругі, з 26.07.1930 – БССР, з 15.01.1938 – Віцебскай вобласці), і ваенна-марскі клуб» (ф.359-ОАФ)
Тэматычныя аўтаматызаваныя базы дадзеных
Карты губерняў
Часопіс ўліку і стану НСА
Імянныя спісы
Навукова-даведачная бібліятэка
Картатэка па асабовым складзе ліквідаваных арганізацый
Лічбавыя копіі вопісаў, спраў і дакументаў
Даведнікі
Дзяржаўны архіў Віцебскай вобласці і яго філіял у г. Полацку (1917-1941 гг.). Даведнік. Мн., 1972
Дзяржаўны архіў Віцебскай вобласці: даведнік. 1917-2006. Віцебск, 2011. (на рускай мове)
Даведачна-інфармацыйны фонд архіва
1 791 адз. зах.
Навукова-даведачная бібліятэка
16 706 адз. зах.
з іх: 13 372 экз. кніг і брашур, 1 407 камплектаў часопісаў і 1 927 камплектаў
газет
У складзе бібліятэчнага фонду маюцца:
Афіцыйныя выданні па пытаннях архіўнай справы ў СССР, БССР і Рэспублікі
Беларусь, навуковая, вучэбная і даведачная літаратура па архівазнаўству, гісторыі
архіўнай справы ў СССР і Рэспубліцы Беларусь, дапаможных гістарычных
дысцыплінах, даведнікі па дзяржаўных архівах СССР і БССР, Рэспублікі
Беларусь і па фондах былых архіваў КПБ.
Вялікая Савецкая Энцыклапедыя, Слоўнік Бракгаўза і Эфрона, «Энцыклапедыя
гісторыі Беларусі», даведнікі па адміністрацыйна-тэрытарыяльнаму дзяленню і інш.
Пастановы і рэзалюцыі III, Х губернскіх і III акруговага з’ездаў Саветаў
(1918, 1923, 1929 гг.), справаздачы Віцебскага губвыканкама IX і X губернскім зьездам
Саветаў (1920-1923 гг.), гарсавета (лістапад 1924 г.–студзень 1926 г.), губЭКАСА
(1921-1922 гг.), перыядычнае выданне Віцебскага губкама РКП(б) і губпрафсавета
«Камуністычная праца» (1922-1923 гг.).
Пастановы Усерасійскага Цэнтральнага Выканаўчага Камітэта (УЦВК) і ЦВК
БССР, Канстытуцыі СССР і БССР, Зводы законаў СССР і БССР, Савета Міністраў СССР
і БССР (1917-1991 гг.). Дэкрэты і ўказы Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь, Законы
Рэспублікі Беларусь (1992-2000 гг.).
Зборнікі дакументаў і матэрыялаў дзяржаўных архіваў, «Вучоныя запіскі»
Віцебскага педагагічнага інстытута, «Веснік ВДУ» (Віцебскага дзяржаўнага
універсітэта) і інш.
Статыстычныя штогоднікі ЦСУ СССР і БССР (1918-1920, 1923-1926 гг.), Бюлетэнь
ЦСУ БССР (1929-1930 гг.), статыстычныя даведнікі Віцебскай акругі і вобласці
(1928, 1940 гг.), даведнікі аб выніках Усерасійскага сельскагаспадарчага
перапісу (1920 г.), Усерасійскага і Усесаюзнага перапісу насельніцтва (1920, 1926
гг.) і папярэдніх вынікаў перапісу насельніцтва па Віцебскай губ. (1920 г.),
Усесаюзнага школьнана перапісу (1927 г.) і інш.
Кнігі «Памяць» г. Віцебска і раёнаў Віцебскай вобласці, «Памяць. Беларусь.
Рэспубліканская кніга».
У 1992 г. у склад бібліятэкі архіва была ўключана бібліятэка Дома Палітычнай
асветы пры Віцебскім абкаме Камуністычнай Партыі Беларусі (КПБ). Былі
перададзены кнігі і брашуры, прысвечаныя гісторыі Камуністычнай партыі Савецкага
Саюза (КПСС) – Камуністычнай партыі Беларусі (КПБ), прафсаюзнага руху,
жыцця і дзейнасці лідэраў КПСС і савецкай дзяржавы, пытаннях
агітацыйна-масавай і грамадска-палітычнай працы,
інструктыўна-метадычныя дакументы, якія датычацца дзейнасці партыйных архіваў і
г. д.
У бібліятэцы архіва маецца літаратура, выдадзеная ў Германіі і Польшчы ў 1930-я –
1970 – я гг.
Акрамя таго, у бібліятэцы маюцца гадавыя камплекты газет і часопісаў.